World Champions

hall_of_fame

World Champions


 

Per Hjalmarson

Per Hjarlmarson in Berlin 2011

He was the first World Champion in

Speed Badminton / Crossminton

ever!



  2015 – 3rd Speed Badminton / Crossminton World Championship

2013 – 2nd Speed Badminton / Crossminton World Championship

2011 – 1st Speed Badminton / Crossminton World Championship

 



  2015


Open Division

Gold

Per Hjalmarson (SWE)

Silver

Misha Mandryk (UKR)

Bronze

Julien Soós (GER)

Tomasz Kaczmarek (POL)

Female Singles
Gold

Jasmina Keber (SLO)

Silver

Janet Köhler (GER)

Bronze

Agnes Darnyik (HUN)

Marta Soltys (POL)

O35 Female Singles
Gold

Gaal Nora (HUN)

Silver

Sitarz Katarzyna (POL)

Bronze

Strobel Regina (GER)

Lewandoska Dorota (POL)

O40 Male Singles
Gold

Jan SCAVNICKY Sr. (SVK)

Silver

Jan SCAVNICKY Sr. (SVK)

Bronze

BRAMEYER Martin (GER)

BURKHARDT Ulrich (GER)

O50 Male Singles
Gold

BOROWIEC Piotr (POL)

Silver

BUJDOSO Zoltan (HUN)

Bronze

KISS Ferenc (HUN)

MIEZYNSKI Bogdan (POL)

U12 Female Singles
Gold

ROGELJ Pika (SLO)

Silver

MICHNIEWICZ Julia (POL)

Bronze

TOMECAK Lorena (CRO)

IDZI Iza (POL)

U14 Female Singles
Gold

SKERL Lori (SLO)

Silver

MOURAT Sendilla (MRI)

Bronze

MISKULIN Nika (CRO)

BARTYZEL Oliwia (POL)

U14 Male Singles
Gold

SEPIC Mateo (CRO)

Silver

FILIPOWICZ Maciej (POL)

Bronze

HAAB Morris (SUI)

LADNER Leonard (SUI)

U18 Female Singles
Gold

ANDRLOVA Eliska (CZE)

Silver

KNEZ Danaja (CZE)

Bronze

ANDRLOVA Anna (CZE)

ROMANOVA Jekaterina (LAT)

U18 Male Singles
Gold

FRANKE Nico (GER)

Silver

TEJADA DAMASO Saulo (ESP)

Bronze

FEIERABEND Niklas (GER)

KAKULA Adam (SVK)

 

 



2013


Open Division

Gold

SCHÜSSELER Patrick (GER)

Silver

EKBERG Melker (SWE)

Bronze

HJALMARSON Per (SWE)

LEWICKI Rene (GER)

Female Singles
Gold

KEBER Jasmina (SLO)

Silver

SOLTYS Marta (POL)

Bronze

GREUNE Jennifer (GER)

SYC-KRIVANOVA Barbora (SVK)

O35 Female Singles
Gold

FENYVESI Beáta (HUN)

Silver

GAÁL Nóra (HUN)

Bronze

STRÖBEL Regina (GER)

BALDAUF Ute (GER)

O40 Male Singles
Gold

BURKHARDT Ulrich (GER)

Silver

BENKE József (HUN)

Bronze

ONUFRIYCHUK Konstantin (UKR)

DÓZSA Tamás HUN

O50 Male Singles
Gold

GRANBERG Hans (SWE)

Silver

WYNNE Robert (GBR)

Bronze

MIEZYNSKI Bogdan (POL)

GARWOLINSKI Lech (POL)

U18 Male Singles
Gold

PÁLINKÁS Bence (HUN)

Silver

PAVLOVSKY Tomás (SVK)

Bronze

ZIMMERMANNS David (GER)

VINCZE Olivér (HUN)

U18 Female Singles
Gold

KACVINSKA Alexandra (SVK)

Silver

GROFELNIK Tea (CRO)

Bronze

SCAVNICKA Kristina (SVK)

KNEZ Danaja (SLO)

U14 Male Singles
Gold

JOVAN Jasa (SLO)

Silver

GERBER Christoph (HUN)

Bronze

CAMEN David (SUI)

FRANKE Nico (GER)

U14 Female Singles
Gold

SKERL Rebeka (SLO)

Silver

NESTAKOVA Ema (SVK)

Bronze

SKERL Lori (SLO)

ANDRLOVÁ Anna (CZE)

 

 



2011


Open Division

Gold

Per Hjalmarson (SWE)

Silver

Daniel Gossen (GER)

Bronze

René Lewicki (GER)

Kristian Hansen (DEN)

Female Singles
Gold

Janet Köhler (GER)

Silver

Jasmina Keber (SLW)

Bronze

Janina Karasek (POL)

Kasia Witwicka (POL)

O40 Male Singles
Gold

Ulrich Burkhardt (GER)

Silver

Damir Ilic (CRO)

Bronze

György Vaczi (HUN)

Andreas Wölner-Hanssen (SUI)

O50 Male Singles
Gold

Vincent Krieger (FRA)

Silver

Jocelyn Perdreau (FRA)

Bronze

Robert Wynne (GBR)

Lex Erlacher (GER)

O35 Female Singles
Gold

Karine Chabrel (FRA)

Silver

Constanze Lorang (GER)

Bronze

Regina Ströbel (GER)

Isabelle Vaillant (FRA)

U18 Male Singles
Gold

Tomas Pavlovsky (SVK)

Silver

Dasen Jarnas (CRO)

Bronze

Jakub Kosicki (POL)

Bence Palinkas (HUN)

U18 Female Singles
Gold

Alexandra Kacvinska (SVK)

Silver

Lenka Levkova (SVK)

Bronze

Tea Grofelnik (CRO)

Zita Ruby (HUN)

U14 Female Singles
Gold

Paula Barkovic (CRO)

Silver

Jocelin Pusch (GER)

Bronze

Kristina Scavnicka (SVK)

Terezia Gibalova (SVK)

U14 Male Singles
Gold

Adam Kakula (SVK)

Silver

Bruno Grofelnik (CRO)

Bronze

Alexander Gollmer (GER)

Rene Lecso (SVK)